Woda deszczowa to dobro, za które nie trzeba płacić – dlaczego więc jej nie wykorzystywać, na przykład do podlewania roślin? W ten sposób zmniejszymy swoje rachunki za wodę wodociągową – nie będziemy musieli przejmować się wzrostami cen.

Czy warto wykorzystywać wodę deszczową?

deszczWiele osób uważa też, że woda deszczowa charakteryzuje się lepszymi właściwościami niz ta z sieci – na przykład zawiera o wiele mniej kamienia, a więc jej użycie jest o wiele korzystniejsze dla roślin. Alternatywą dla sieci wodociągowej jest korzystanie z wód głębinowych – jednak ich ilość jest przecież ograniczona, tymczasem deszczówka nigdy się nie kończy. Dlatego warto zadbać o zbiorniki na wodę deszczową do ogrodu. Producenci polecają między innymi zbiorniki podziemne – są to zbiorniki cylindryczne lub płaskie, które wkopuje się w ziemię na odpowiednią głębokość. W ten sposób zbiornik nie zakłóca estetyki ogrodu. Ponadto zbiornik jest odporny na obciążenia powodowane ruchem pieszym lub kołowym. W ofertach producentów znajdują się różne wielkości zbiorników – najmniejsze mieszczą w sobie 1,5 tys. l deszczówki, największe zaś – nawet 10 tys. l wody. Jeżeli nie wiemy, jakiej wielkości zbiornik wybrać, warto kierować się wskazówkami producentów.

zbiornik na wodę deszczowąChcąc wykorzystać wodę deszczową jedynie do nawadniania ogrodu, do ok. 100 m2 powierzchni wystarczy najmniejszy zbiornik. W przypadku ogrodu o powierzchni 500 m2 – będziemy musieli już zainwestować w zbiornik o wielkości 5 tys. l. Producenci proponują nie tylko same zbiorniki, ale też całe systemy ogrodowe – wyposażone w wąż zintegrowany ze zbiornikiem oraz w pokrywę zbiornika. Warto zwrócić uwagę na to, że zbiorniki na deszczówkę mogą być wykorzystywane także w celach bytowo-gospodarczych. Wykonanie systemu domowego jest jednak o wiele bardziej skomplikowane niż systemu ogrodowego. Tutaj konieczna jest dualna instalacja wodociągowa – jednak producenci zwracają uwagę na to, że jeżeli dopiero budujemy dom, koszt dualnej instalacji wodociągowej będzie minimalny. Montaż odpowiedniej pompy pozwoli na wykorzystanie wody deszczowej do WC czy do prania. Pompa uruchamia się jedynie w momencie, gdy poziom deszczówki w zbiorniku jest odpowiedni – jeżeli wody jest zbyt mało, wówczas system automatycznie pobiera wodę wodociągową.

Takie rozwiązania mogą generować naprawdę duże oszczędności – dlatego warto zastanowić się nad tymi propozycjami, zwłaszcza gdy dopiero stajemy przed budową domu lub też gdy decydujemy się na przeprowadzenie remontu generalnego. Jednorazowa inwestycja w zbiornik nie jest tak wysoka, jeśli uwzględnimy późniejsze wieloletnie oszczędności.