Wilgoć jest jednym z największych problemów jakie może spotkać budownictwo, a niestety występuje ona praktycznie wszędzie. Dlatego jest to komplikacja niezwykle powszechna i znana praktycznie każdemu, kto kiedykolwiek borykał się z problemem tego rodzaju.

Osuszanie ścian a stan budynku

osuszanie ścianProblem ten dotyka głównie budynków starych i słabo zabezpieczonych, dlatego też najczęściej możemy się z nim spotkać w kamienicach, czy też w źle wykonanych domach. Nadmierna wilgoć w konstrukcji takiego budynku może być bardzo niebezpieczna, dlatego też trzeba natychmiastowo się nią zająć, co pozwoli przywrócić bezpieczeństwo mieszkańcom i doda trwałości samej konstrukcji. Wilgoć działa w ten sposób, że z czasem przenika do materiałów z jakich wykonany jest ten budynek i znacznie je osłabia. Zależnie od wykorzystanego elementu, może to mieć miejsce zarówno poprzez erozję, jak i jego nasiąkanie, przez co taki materiał jest wymywany. Ten drugi problem obecny jest głównie w starym budownictwie, gdzie w zaprawach i samych elementach obecna była duża zawartość łatwo rozpuszczalnego wapnia. Oczywiście w dzisiejszych czasach stosuje się elementy, które nie są podatne na tego typu działania i nie rozpuszczają się praktycznie wcale. Dlatego też to zagrożenie jest już minimalne. Jednak woda ma z czasem niesamowicie niszczycielskie działanie.

osuszanie ścianCzęsto drąży ona kanały wewnątrz takich elementów, a gdy odpowiednio one nasiąkną, to przenika do wnętrza budynku powodując, że powietrze staje się nieprzyjemne i mogą powstawać grzyby. Dlatego też w takich sytuacjach profesjonalne osuszanie ścian jest jedynym ratunkiem, który jest w stanie zapobiec dalszemu pogarszaniu naszej sytuacji życiowej w takim miejscu, którego jakość z czasem może się coraz to bardziej pogarszać. Szybkie pozbycie się wilgoci jest kluczowe aby uniknąć dalej postępującego uszkodzenia takiego elementu. Szczególnie ważne jest to właśnie we wszelkiego rodzaju ścianach, które często są elementami nośnymi całości konstrukcji, a ich osłabienie może znacznie wpłynąć na integralność konstrukcji całego budynku. Dlatego też naprawa takich ścian jest niesamowicie ważna i nie powinniśmy tego odkładać na później, gdyż z każdym dniem ich stan może się znacznie pogarszać, a z czasem możemy odczuć efekty nadmiernej wilgoci.

Profesjonalnie wykonywane osuszanie nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszych ścian, w większości przypadków jest to zabieg bezinwazyjny i wykonywany przez osoby bardzo doświadczone w tej dziedzinie. Nie powinniśmy się więc tego obawiać, gdyż taka prosta operacja może znacznie poprawić wytrzymałość naszego domu.