W sklepach budowlanych można znaleźć wiele rodzajów okładzin podłogowych – są to panele, deski parkietowe, kafle ceramiczne czy kamienne. A do tego dochodzą posadzki wykonywane na zamówienie – betonowe oraz żywiczne.

Na które z nich warto postawić?

panele winylowe IVCOpcji jest wiele, dlatego niedoświadczony klient może łatwo się w tym wszystkim pogubić. Pierwsza opcja to panele podłogowe. Obecnie najczęściej wybierana ze względu na niskie koszty zakupu, szeroki wybór kolorów, jak i dostępność (w każdym sklepie budowlanym czy wnętrzarskim można je kupić). Obecnie wiele paneli montowanych jest na klik, czyli bez klejów czy gwoździ. To sprawia, że samodzielnie można je zamontować, poza tym nie widać łączenia między deskami. Druga opcja to parkiet. Wykonywany z prawdziwego drewna, ułożony w efektowny wzór na pewno przyciągnie uwagę każdego. Parkiet, w przeciwieństwie do paneli, można cyklinować i poddawać renowacji. W razie zniszczenia nie trzeba go wymieniać na nowy tylko odświeżyć. Zakup parkietu jest kosztowniejszy niż paneli. Zwykle tu też stawia się na podłogi z montażem w Warszawie, szczególnie jeśli zależy nam na fantazyjnym wzorze.

panele podłogoweTrzecia opcja to panele winylowe. Mogą imitować drewno lub kamień. Są cienkie, elastyczne, wodoodporne. Świetnie nadadzą się do wykończenia kuchni, czy łazienki, ze względu na odporność na wilgoć i łatwość czyszczenia. Można je samodzielnie dociąć. Dostępne są wersje samoprzylepne, klejone lub ,,na klik”. Czwarta opcja to kafle ceramiczne lub kamienne. Obie wersje są lśniące, gładkie, chłodne, nadają się pod ogrzewanie podłogowe. Są też dosyć ciężkie, szczególnie te kamienne. W przeciwieństwie do podłóg winylowych czy paneli są przyklejane trwale do podłoża. Na szczęście są bardzo trwałe, więc nie trzeba myśleć o ich ewentualnej wymianie. Podłogi betonowe i żywiczne wykonują eksperci. Te pierwsze to nic innego jak mocno oszlifowany beton. Te drugie to mieszanka żywic które wylewa się na posadzkę by ta zastygła. Zaleta betonu jest duża trwałość i fakt, że nie trzeba montować listew, czy podkładów. Posadzki żywiczne mogą mieć różne kolory i wzory, są lśniące i połyskliwe, łatwe w czyszczeniu.

Panele zwykłe i winylowe i parkiety są najbardziej uniwersalne, pasują do niemal każdego wnętrza. te z kamienia i ceramiki pasują do wnętrz glamour, nowoczesnych i monochromatycznych. Beton jest idealny do loftów, natomiast posadzki żywiczne wszędzie tam, gdzie chcemy mieć designerskie, oryginalne podłogi w ciekawych kolorach i wzorach, nawet z motywem plaży, czy kamieni.