Eternit jest rodzajem pokrycia dachowego, które niegdyś stosowane było w większości domów. Właściwości tego materiału budowlanego były dość dobre, jednak z czasem okazało się, że azbestowo-cementowe płyty elewacyjne, dachowe oraz rury są szkodliwe. Znajdujący się w materiale azbest może prowadzić do powstawania wielu chorób, których skuteczne wyleczenie może być problematyczne.

Demontaż eternitu z dachu

demontaż eternituZe względu na sporą szkodliwość azbestu, rocznie umiera około 100 000 ludzi na całym świecie, przez choroby wywołane właśnie przez ten minerał. Azbest traktowany jest jako jeden z dziesięciu, najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń na Ziemi. W wyniku korozji płyt i innych elementów wykonanych z eternitu, a także podczas niszczenia go, do powietrza mogą przedostawać się szkodliwe włókna azbestu. Im są one mniejsze, tym łatwiej dostają się do organizmu, a konkretnie do płuc, skąd nie ma możliwości ich usunięcia. Dolegliwości związane ze wdychaniem azbestu, mogą pojawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Najczęściej pojawiającymi się schorzeniami jest pylica azbestowa, nowotwór płuc oraz oskrzeli, a także międzybłoniak opłucnej i otrzewnej.

demontaż eternituAby uniknąć ryzyka rozwoju takich chorób w organizmie, należy jak najszybciej usunąć elementy konstrukcyjne i instalacje wykonane z eternitu. Nie należy robić tego samodzielnie, gdyż nieumiejętne zdjęcie pokryć dachowych lub rozłączenie instalacji bez właściwego zabezpieczenia dróg oddechowych, może być jeszcze bardziej szkodliwe, niż kiedy eternit nie był dotykany. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców. Profesjonalny demontaż eternitu pozwoli zminimalizować zagrożenie, które mogłoby wpłynąć nie tylko na organizm właściciela budynku, ale także jego najbliższych, w tym dzieci. Specjaliści od demontażu materiałów azbestowo-cementowych przyjeżdżają na miejsce zlecenia odpowiednio zabezpieczeni, w kombinezonach oraz maskach oddechowych. Wszystkie prace wykonane zostaną błyskawicznie, a domownicy nie będą musieli bać się już o swoje zdrowie. Usługa usuwania azbestu wykonywana jest odpłatnie. Cennik zależy od indywidualnych ustaleń z firmą i zazwyczaj od rodzaju konstrukcji z eternitu, jej wielkości oraz trudności w wykonaniu prac.

Po zdemontowaniu pokryć dachowych, elewacyjnych lub usunięciu rur z eternitu, firma zajmuje się bezpieczną utylizacją takiego materiału. Wszystkie czynności muszą być przeprowadzane przez przedsiębiorstwa, których pracownicy przeszli niezbędne szkolenia, a firma ma pozwolenie na taką działalność.