Kiedy kupujemy działkę, bez względu na to czy jest to działka budowlana, rolna, czy przemysłowa, to każdy zwraca uwagę na te same rzeczy. Wielkość terenu, jego położenie, cena jaką proponuje kupiec, odległość od drogi i zabudowań. Mało kto sprawdza z jakim rodzajem gruntu ma do czynienia, a przecież od tego bardzo wiele zależy.

Badanie gruntu przez geologa

badania geologiczneCo zatem można zrobić? Z pomocą przychodzą profesjonalne badania geologiczne. Specjaliści od badania gruntów przy pomocy fachowych maszyn wykonają jeden odwiert lub wiele odwiertów, by dowiedzieć się, co można znaleźć w ziemi. Jeśli chodzi o badanie działki budowlanej to najważniejszym kryterium jest tutaj wilgotność gleby. Jeśli teren jest podmokły to lepiej na nim niczego nie stawiać. Oczywiście, wszystko jest możliwe. Zbrojony fundament, hydroizolacja i inne powinny skutecznie zabezpieczyć fundament przed działaniem wilgoci. Jednak to sprawia, że cała inwestycja będzie o wiele bardziej kosztowna, a jak wiadomo im taniej tym lepiej. W kwestii działki rolnej lub sadowniczej ważną role odgrywają minerały i inne związki zawarte w ziemi. Im ziemia bardziej żyzna tym lepiej dla rolnika. Na suchych i piaszczystych ziemiach mało co urośnie, a wiecznie mokry grunt także ogranicza możliwości uprawy.

badania geologiczneBogaty w składniki mineralne czarnoziem daje gwarancję na udane plony. Dodatkowo skład ziemi pozwala na dobór odpowiednich gatunków roślin oraz nawozów do nich. Przy działkach przemysłowych i fabrycznych twardy grunt bardzo się przyda. Właściciele takich obiektów i tak muszą zadbać o och stabilność i odporność na znoszenie dużych obciążeń, jednak przy gruncie miękkim i wilgotnym musieliby zatroszczyć się o to jeszcze bardziej. Mocny, twardy grunt ułatwia wykonanie budynku z maszynami. Co jeszcze powiedzą nam badania geologiczne? Jeśli na terenie ma znajdować się ogród lub inny teren zielony to również skład gleby i poziom wód gruntowych ma tu duże znaczenie. Im suchszy teren tym bardziej trzeba będzie poświęcić uwagę na nawodnienie terenu (najlepiej automatyczne) oraz na systematyczne nawożenie. Znajomość poziomu wilgotności pozwala również projektantom ogrodów wybrać takie rośliny, które na pewno się przyjmą i ani nie wyschną od suchej ziemi, ani tez nie zgniją im korzenie od nadmiaru wody.

Reasumując, badania geologiczne powinny być przeprowadzane przez każdą osobę, która chce kupić działkę, bez względu na to, jakie ma mieć ona przeznaczenie. Fachowo wykonane odwierty i przebadanie próbek daje odpowiedzi na wiele pytań i ułatwia podejmowanie decyzji budowlanych i ogrodniczych.