System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, gniazd ssących, węża oraz z akcesoriów. Aby instalacja spełniała wszystkie nasze wymagania, powinniśmy dokładnie rozważyć dobór odpowiednich urządzeń oraz dodatków. Jeśli chodzi o jednostkę centralną, tutaj powinniśmy uwzględnić przede wszystkim jej moc.

Centralne odkurzanie i dobry sprzęt

odkurzanie centralneJest ona zależna od tego, jaką powierzchnię chcemy sprzątać oraz jaką ilość gniazd ssących zamontujemy. Im większa powierzchnia, tym więcej gniazd wymaga (wąż ma standardową długość 9 m), dlatego wtedy będziemy potrzebować jednostki o lepszej mocy. Dokonajmy więc koniecznych obliczeń oraz oceńmy łączna długość instalacji. W ten sposób łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią jednostkę. Pamiętajmy, że jest to zakup na lata – tak naprawdę takie urządzenia bardzo rzadko ulegają awariom, jeśli są prawidłowo eksploatowane, dlatego koszty inwestycji rozłożą się na lata. W perspektywie czasu zawsze będzie okazywało się, że był to korzystny wybór mimo ceny, jaką musieliśmy zapłacić. Ale istotne jest też to, że jeśli nie musimy – to nie przepłacajmy. Jeżeli nasz dom ma zwartą konstrukcję, wówczas duża moc urządzenia nie będzie konieczna. Po wyborze jednostki centralnej możemy skupić się na doborze odpowiednich akcesoriów, których wymaga centralne odkurzanie. Podstawowym jest oczywiście wąż ssący. Jego standardowa długość wynosi 9 metrów.

odkurzanie centralneZa jego pomocą możemy dosięgnąć do każdego miejsca, nie tylko na podłodze, ale także na suficie. Dzięki temu w naszym domu zawsze będzie panowała czystość. Zazwyczaj producenci w komplecie dostarczają także metalowy wieszak na wąż, dzięki czemu może on być przechowywany w sposób estetyczny. Pozostałe akcesoria, które możemy zakupić, są podobne jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. A więc wśród nich znaleźć można szczotkę do twardych podłóg, jak i szczotkę do wykładzin. Do tego producenci proponują również małe szczotki – owalne oraz do tapicerki. Wśród przydatnych produktów znajduje się także ssawka szczelinowa. W zależności od tego, czy wybierzemy samą jednostkę centralną, czy urządzenie w komplecie z akcesoriami – cena będzie inna. Jednak zawsze opłaca się brać komplet niż potem dokupować poszczególne akcesoria, ponieważ pojedynczo kosztują one o wiele więcej.

Z drugiej strony – jeśli na przykład szczotka do tapicerki czy do wykładzin nie będzie nam potrzebna, bo nie posiadamy tego typu rzeczy w domu, wówczas po co za nią płacić? Decyzja należy zawsze do nas. Wśród przydatnych akcesoriów wymienia się także automatyczną szufelkę – przydaje się zwłaszcza w kuchni, gdzie szybko za jej pomocą możemy pozbyć się okruszków.