Używanie lasera do cięcia i obróbki materiałów to jedna ze skuteczniejszych metod, która pozwala osiągnąć niemalże każdy efekt, który zaplanuje sobie wykonawca. Cienka wiązka lasera precyzyjnie obetnie większość materiałów, a cała praca wykonana zostanie błyskawicznie, zachowując przy tym 100-procentową powtarzalność.

Cięcie i grawerowanie laserowe

laserowe cięcieKażdy materiał, który zostanie obrobiony przy użyciu lasera, ma doskonale wykończone krawędzie, przez co nie są wymagane dodatkowe czynności poprawiające jego wygląd. Aby podjąć się obróbki laserem, wymagany jest odpowiedni sprzęt, za który trzeba zapłacić dosyć sporo. Oprócz maszyny umożliwiającej dokładne laserowe cięcie należy również zaopatrzyć się w dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu można sterować całym procesem obróbki. Niektóre przedsiębiorstwa inwestują również w przystawki obrotowe, za pomocą których można obrabiać elementy walcowe – są to między innymi butelki, szklanki, kieliszki bądź kubki. Większość firm decyduje się na obróbkę każdego materiału, jednak podstawą jest cięcie drewna, sklejki, papieru, filcu, tworzyw sztucznych, skóry oraz korka.

laserowe cięcieProfesjonalne przedsiębiorstwa, które dysponują maszynami z możliwością obróbki laserem, zazwyczaj świadczą również usługi grawerowania. Proces realizacji takich usług przebiega w podobny sposób co cięcie, jednak wiązka lasera działa wówczas nieco słabiej, pozwalając wykonywać przeróżne zdobienia. Taki grawer, poza wyżej wymienionymi materiałami, można wykonywać również na szkle, metalu, kamieniu lub ceramice. Zarówno w przypadku cięcia materiału, jak i jego grawerowania, nie trzeba martwić się o pomyłkę przy obróbce nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Cały proces odbywa się komputerowo przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, w którym umieszcza się projekt. To na nim swoją pracę opiera cała maszyna. Decydując się na obróbkę laserem, wystarczy znaleźć odpowiednie dla siebie przedsiębiorstwo, a następnie zgłosić do niego swój projekt, który może być przedstawiony w formie zdjęcia, rysunku technicznego czy chociażby opisu słownego.

Firmy zajmujące się obróbką laserem są na tyle elastyczne, że umożliwiają swoim klientom przesyłanie projektów w dowolnej formie, a co więcej, niektóre udostępniają swoim klientom pozyskane przez siebie materiały, przez co osoba zainteresowana obróbką nie musi samodzielnie ich kupować i przekazywać przedsiębiorstwu. Profesjonalna firma poza obróbką zajmie się również projektowaniem. Klient, który chce stworzyć, chociażby pięknie wyglądającą szafkę czy stolik może skorzystać z pomysłów ekspertów.