Zagęszczarka to jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych w budownictwie. Stosuje się ją do utwardzania powierzchni gruntu i jego zagęszczania po to, aby stanowił wytrzymałe i stabilne podparcie dla posadowionej na nim budowli.

Tani silnik spalinowy do zagęszczarki

silnik spalinowy do zagęszczarkiWśród zagęszczarek można wyróżnić zagęszczarki płytowe samobieżne, a także tak zwane „skoczki” – mniejsze urządzenia wykorzystywane w trudnodostępnych dla klasycznej zagęszczarki miejscach. Aby zapewnić odpowiednią pracę dowolnej maszyny, w tym także zagęszczarki należy w pierwszej kolejności zadbać o jej silnik. Odpowiedni napęd powinien być przede wszystkim wytrzymały, wykonany z trwałych materiałów, aby pod wpływem wibracji o wysokiej częstotliwości żaden z elementów się nie zepsuł. Płytowe zagęszczarki samobieżne charakteryzują się dość sporą masą i dużą powierzchnią płytową. Silnik spalinowy do zagęszczarki tego typu powinien być przede wszystkim masywny i dopasowany do urządzenia. Wprawia on płytę w wibracje o bardzo wysokiej częstotliwości, dlatego musi być odporny na takie warunki. Zagęszczarki płytowe najczęściej wykonuje się do prac, które wymagają dużego zagęszczenia gruntu, dlatego moc silnika powinna być odpowiednio wysoka – im trudniejsze prace i wyższy stopień zagęszczenia, tym moc silnika powinna być wyższa.

silnik spalinowy do zagęszczarki Tak zwane „skoczki” stosuje się do prac w miejscach, w które standardowa zagęszczarka nie ma dostępu ze względu na gabaryty. Zagęszcza się nimi mniejsze powierzchnie i miejsca, w których potrzebna jest precyzyjna praca. Ze względu na małe gabaryty i nieduży ciężar całkowity, silnik do tego urządzenia powinien być lekki i wytrzymały na działanie wibracji. Tego typu urządzenie wymaga większej precyzji i łatwości w sterowaniu przy zachowaniu odpowiednio wysokiej mocy silnika. Zagęszczarki płytowe zatem służą szybkiemu zagęszczeniu dużego terenu o w miarę równej powierzchni, z kolei „skoczki” wykorzystuje się do zagęszczenia terenów o nietypowym i nierównym ukształtowaniu i w miejscach niedostępnych dla zagęszczarki płytowej. Masa urządzenia i sposób ich działania w znaczący sposób determinują rodzaj i parametry silnika, jaki należy do nich wykorzystać.

Silnik do zagęszczarki powinien być przede wszystkim bardzo wytrzymały i odporny na wibracje o dużej częstotliwości. Istotne jest także, aby jego moc i masa były dostosowane do urządzenia, jakie będzie zasilał. Moc silnika należy dobrać do pracy, jaką ma wykonać zagęszczarka – im prace są poważniejsze i wymagają większej stabilizacji podłoża, tym większa musi być moc silnika do zagęszczarki.