Aby utwardzony z kostki brukowej chodnik, czy też podjazd był wykonany prawidłowo, warto jest przemyśleć zlecenie takich właśnie prac profesjonalistom. Wszystko ze względu na fakt, że może się to okazać kluczowe w celu uzyskania możliwie jak największej trwałości utworzonego podjazdu. Układanie kostki jest pracą wieloetapową, a do każdego z nich należy przyłożyć odpowiednią dokładność.

Układanie kostki warto zlecić fachowcom

kostka brukowaPierwszym etapem koniecznym do uzyskania odpowiednio wysokiej trwałości ze strony tworzonego chodnika, jest wymierzenie odpowiedniej powierzchni do ułożenie kostki. Ekipy, wykonujące szybkie układanie kostki w Siedlcach wykorzystują w tym celu specjalne kołki oraz żyłki, które pozwalają im przede wszystkim na wyliczenie ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Przy ich zamawianiu, takie ekipy uwzględniają przede wszystkim zastosowanie kostki, czyli to, czy będzie to kostka spacerowa, czy też będzie pokrywać nawierzchnię, po której docelowo będą się poruszać pojazdy. W takim wypadku zupełnie różna może być grubość takiej kostki, która może wynosić od 4 cm do nawet 8 cm. Kolejnym krokiem wykonywanym przez profesjonalne firmy zajmujące się układaniem kostki brukowej, jest tak zwane korytowanie. Jest to praca polegająca na utworzeniu wykopu, który jest konieczny do właściwego ułożenia kostki brukowej.

kostka brukowaW przypadku, gdy po kostce będą miały poruszać się samochody, wykop musi być wykonany na głębokość około 20 cm. W przypadku, gdy po kostce poruszać się mają samochody i pojazdy cięższe, takie jak na przykład traktowy czy ciężarówki, wykop trzeba utworzyć na głębokość około 50 cm. Przy układaniu kostki, a tak naprawdę przed jej faktycznym położeniem, konieczne jest ustalenie spadku gruntu nieutwardzonego, tak, aby wody opadowe mogły spływać z utwardzonej nawierzchni. W przypadku pokrywania wspomnianą kostką szczególnie dużej powierzchni, konieczne jest wykonanie również odpowiedniej instalacji odwodnieniowej. Woda może być odprowadzana na przykład do wykonanej studni chłonnej, bądź też do rowu melioracyjnego. Etap kolejny to wykonanie odpowiedniej podbudowy dla utwardzonej nawierzchni.

Aby nawierzchnia wykonana z kostki brukowej wyróżniała się możliwie jak największą trwałością, trzeba zlecić jej wykonanie profesjonalistom. Tylko w takiej sytuacji będzie można mieć pewność, że utworzona przy jej pomocy nawierzchnia, okaże się wystarczająco odporna zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i też na przejeżdżanie po niej nawet bardzo ciężkimi pojazdami różnego typu. Przed wyłożeniem kostką ścieżki, konieczne jest więc wykonanie odpowiednich prac przygotowawczych.