Ceglane ściany stały się popularne już wiele lat temu i nadal pozostają w trendach. Najlepszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest pozbycie się warstwy tynku i oczyszczenie cegieł z jego pozostałości. Niestety to rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku budynków budowanych z cegły — najczęściej kamienic.

Ciekawa aranżacja wnętrza

cegła w domuDla wszystkich tych, którzy nie mają możliwości dokopania się ceglanej warstwy, muszą radzić sobie w inny sposób. Sztuczna cegła nie potrzebuje szczególnej uwagi — zachowuje się dokładnie tak samo, jak klasyczna płytka. Cegła naturalna natomiast wymaga szeregu czynności, aby zachowała swój wyjątkowy wygląd na dłużej. Trzeba ją oczyszczać odpowiednimi preparatami, najlepiej alkalicznymi środkami chemicznymi oraz zaimpregnować w sposób umożliwiający cegle przepuszczanie powietrza. Na rynku istnieje wiele środków przeznaczonych do cegieł. Niektóre z nich zamiast matowego wykończenia nadają delikatny połysk, co sprawia, że cegła sprawia wrażenie wilgotnej, podczas gdy pozostaje zupełnie sucha. Taki zabieg sprawia, że kolor cegieł staje się bardziej intensywny, a ściana wygląda na świeżą.

cegła w domuW przypadku nowego budownictwa trzeba posiłkować się innymi rozwiązaniami. Jednym z nich są wcześniej wspomniane płytki zrobione z naturalnej ciętej cegły. Niestety ściana obłożona takimi płytkami jest dość dużym obciążeniem dla stropu, dlatego nie można jej wykonać w każdym budynku — płyta kartonowo-gipsowa nie jest w stanie utrzymać takiego ciężaru. Oprócz tego warto się dowiedzieć, skąd pochodzą cegły przeznaczone na płytki. Jeżeli są to ścinki pochodzące z rozbiórki obory lub innych budynków gospodarstw rolnych to absolutnie nie nadają się one do mieszkania. Pod wpływem ogrzewania wszystkie nieprzyjemne zapachy, którymi nasiąknęła cegła, będą się ulatniać, a środki chemiczne na nic się w tym przypadku nie zdadzą. Imitacja cegły na ścianę salonu, sypialni lub kuchni to zdecydowanie jedna z łatwiejszych opcji. Nie wymaga oczyszczania muru z pozostałości tynku, a płytki są odporne na zabrudzenia oraz wilgoć. Dodatkowa impregnacja może znacznie zwiększyć powyższe efekty i pozwoli cieszyć się wyjątkowym efektem przez długie lata. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest jego autentyczność. Płytki są do siebie bardzo podobne, co jednak przekreśla efekt naturalnej ceglanej ściany.

Dostępne na rynku opcje dają wiele możliwości aranżacyjnych. Płytki imitujące cegłę występują w przeróżnych wariantach kolorystycznych oraz posiadają zupełnie różne wykończenia. Niektóre z nich są stworzone z prawdziwych cegieł, odpowiednio przyciętych i wyszlifowanych, a inne są całkowitą imitacją. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.