Nowoczesne mieszkania charakteryzują się przede wszystkim funkcjonalnością oraz jak najlepszym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. We współczesnych domach jednorodzinnych, już podczas projektu zakłada się wybudowanie garderoby, czyli oddzielnego pomieszczenia, w którym będzie przechowywana odzież, buty oraz dodatki.

Na jaką garderobę się zdecydować?

garderobyMożemy zastanawiać się, w jakim miejscu umieścić taką garderobę. Najczęściej wybieraną opcją jest usytuowanie jej w pobliżu sypialni. Garderoba stanowić będzie wówczas prywatną przestrzeń, do której dostęp ma jedynie jej właściciel. Takie pomieszczenie można oddzielić od sypialni za pomocą ścianki gipsowo-kartonowej lub drzwi przesuwnych. W obu przypadkach należy mieć na uwadze to, że taka garderoba będzie stanowić element wystroju wnętrza. Pamiętajmy więc o tym, że drzwi czy ścianka powinny być kolorystycznie dopasowane do stylu sypialni. Jeżeli najbardziej istotną kwestią jest dla nas funkcjonalność, wówczas warto wybrać drzwi przesuwne, gdyż nie zabierają one przestrzeni użytkowej, co daje nam więcej możliwości aranżacyjnych sypialni. Ponadto drzwi takie do garderoby w Krakowie wykonywane są z różnych materiałów: może to być wypełnienie bambusowe, loomowe czy płyta rattanowa. Istnieje też możliwość zastosowania w drzwiach przeszklenia – mleczna szyba doskonale przełamie gładkość drzwi.

garderobyMyśląc o budowie garderoby, należy pamiętać też o oświetleniu. Powinno być ono jasne i naturalne, aby oddawać prawdziwą barwę umieszczonej na półkach odzieży. Producenci garderób polecają przede wszystkim lampki halogenowe – warto jednak wiedzieć, że – aby dawały najlepszy efekt- muszą być one odpowiednio rozmieszczone. Powinny znaleźć się pod sufitem – jeżeli lampki te mają możliwość regulacji kąta padania światła, tym lepiej dla nas – dzięki temu na pewno odpowiednio oświetlimy każdą część garderoby. Ciekawą możliwością jest zastosowanie kinkietów naściennych lub listw oświetleniowych. Kolejną istotną kwestią jest rozmiar garderoby – oczywiście zależne jest to od ilości posiadanej odzieży. Czasami funkcję garderoby może pełnić oddzielne pomieszczenie, czasem jest to tylko wnęka. Wielu producentów oferuje możliwość zakupu garderoby na wymiar, dlatego wielkość nie powinna stanowić dla nas problemu.

Praktyczność garderoby uzyskamy zaś dzięki zastosowaniu modułów i funkcjonalnych konfiguracji półek. W garderobie nie powinno zabraknąć drążków z uchwytem, wieszaków, szuflad, koszy na bieliznę, a także półek na buty. Tak wyposażona garderoba z pewnością jak najlepiej spełni swoją rolę.