Nowoczesne bloki projektowane są w taki sposób, żeby każde mieszkanie posiadało dostęp do balkonu. Dawniej zdarzało się, że w salonie montowane były jedynie portfenetry, dziś jednak uważa się, że balkon stanowi dodatkową, atrakcyjną przestrzeń, która pozwala mieszkańcom na odetchnięcie świeżym powietrzem.

Zalety okapników balkonowych

BalkonAby jednak balkon był miejscem komfortowym, powinien wyglądać estetycznie. Niestety na skutek narażania płytek na negatywne warunki atmosferyczne oraz na różnice temperatur, często tracą one swój nieskazitelny wygląd – na płytkach pojawiają się wykwity, smugi, zabrudzenia. Jeżeli zdecydowaliśmy się więc na balkon pokryty płytkami ceramicznymi, warto zadbać o montaż okapników, które chronią powierzchnię płytek właśnie przed powstawaniem zacieków czy wspomnianych wykwitów. Okapniki na balkon stanowią też zabezpieczenie, które chroni krawędzie balkonu przed zniszczeniem. Wśród jego cech wymienia się także odporność antykorozyjną. Raz zamontowany profil okapowy będzie mógł być bezproblemowo użytkowany przez wiele lat. Montaż okapników nie jest trudny, należy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, podłoże powinno być równe oraz czyste – przed przystąpieniem do prac należy pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Ponadto, jeżeli będzie konieczne przycięcie profili – do tego procesu nie wolno używać narzędzi, które powodowałyby wzrost temperatury. Wyklucza się więc możliwość zastosowania szlifierki kątowej.

BalkonWśród dopuszczalnych narzędzi znajduje się zatem jedynie piła do cięcia aluminium. Po odpowiednim przygotowaniu profili możemy przystąpić do ich montażu. Należy umieścić szablony montażowe na podkładzie cementowym, który jest jeszcze świeży – gdy zauważymy, że zaprawa już sie związała, możemy usunąć szablony – w tych miejscach znajdą się listwy, jednak najpierw należy wywiercić otwory, w których umieścimy kołki rozporowe. Następnie mocujemy profile, osadzamy kołki, montujemy łączniki. Należy pamiętać też o wypełnieniu szczeliny dylatacyjnej za pomocą elastycznej masy uszczelniającej. Producenci polecają także zatopienie taśmy wzmacniającej wzdłuż łączenia profilu z podkładem. Ostatni etap polega na nałożeniu warstwy uszczelniającej. Na tak przygotowanym podłożu można ułożyć posadzkę z płytek ceramicznych.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, uzyskamy balkon z poprawnie zamontowanym okapnikiem – dzięki temu będziemy mieć pewność, że będzie on dobrze spełniał swoje zadanie. W ofertach producentów znajdują się nie tylko okapniki do posadzek ceramicznych, ale także żywicznych, kamiennych oraz PCV.