Nagrzewnice kanałowe są wykorzystywane w systemach mechanicznej wentylacji nawiewnej w okresie zimowym lub w celu utrzymania stałej temperatury powietrza. Dzięki możliwości wyboru różnych właściwości technicznych, takich jak moc i typ urządzenia, gabaryty czy średnica otworu, mają one szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, biurach, obiektach przemysłowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Co więcej, o nagrzewnicy kanałowej?

Kanały nagrzewnicy kanałowejMożna również dopasować do nich dodatkowe akcesoria, takie jak kanałowe czujniki temperatury czy termostaty. Nagrzewnice powietrza stosuje się do ogrzania pomieszczeń o różnych powierzchniach oraz miejsc, w których instalacja nie działa bądź nie może zostać zamontowana. Konstrukcja nagrzewnic opiera się na stalowej obudowie, której wnętrze mieści wymiennik ciepła z nawiewnikiem, układ regulacji, komorę grzewczą oraz sekcję wentylatorów. Zadaniem tych urządzeń jest szybkie i skuteczne osiągnięcie optymalnej temperatury w danym pomieszczeniu. Mogą być głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła. Do najważniejszych zalet nagrzewnic należy wysoka wydajność, prosta budowa i obsługa oraz brak komplikowanego montażu. Ich działanie opiera się na wymianie ciepła między gorącymi spalinami (w przypadku nagrzewnic olejowych) lub grzałkami elektrycznymi (w nagrzewnicach elektrycznych) a zimnym powietrzem, które jest zasysane przez odpowiedni kanał i wypuszczane na zewnątrz. Wbudowany wentylator równomiernie rozprowadza je po całym pomieszczeniu.

W ofercie nagrzewnic można wyodrębnić kilka ich rodzajów. Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, wyróżnia się modele gazowe, olejowe,Dom z nagrzewnicą kanałową wodne, spalinowe, indukcyjne i niezawodne nagrzewnice kanałowe. Odmienny kształt i miejsce montażu dzielą je natomiast na nagrzewnice okrągłe i prostokątne. Urządzenia olejowe, gazowe i elektryczne są wykorzystywane najczęściej do ocieplania magazynów oraz hal, ale doskonale się sprawdzą również w biurach, kościołach czy na targowiskach. Do każdego z rodzajów nagrzewnic kanałowych jest możliwy montaż różnych akcesoriów. Przykładowo dzięki termostatowi można utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę powietrza. Wszystkie modele posiadają zabezpieczenie przed przegrzaniem, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki wymianie ciepła między gorącem a zimnym powietrzem kierunkowy nadmuch ciepłego powietrza rozprzestrzenia się równomiernie po całym wnętrzu, co czyni nagrzewnice skuteczniejszymi od tradycyjnych grzejników.

Wybór nagrzewnicy jest uzależniony od wielkości lokalu. Oprócz mocy maksymalnej należy wziąć pod uwagę wytyczne producenta, który najczęściej sugeruje zalecaną prędkość obrotową odpowiednią dla kubatury pomieszczenia. W razie wzrostu zapotrzebowania na moc grzewczą możliwe jest stworzenie szeregu nagrzewnic, aby łącznie dały oczekiwany rezultat.