Koszty zużycia wody oraz oczyszczania ścieków stają się wraz z biegiem czasu coraz większe. Nic dziwnego, że duża liczba osób poszukuje skutecznego sposobu na jej bezkosztowe wykorzystywanie. Wydaje się, że odpowiednie rezultaty może zapewnić używanie wody deszczowej. Oczywiście do jej gromadzenia i wykorzystywania potrzebny będzie odpowiedniego rodzaju zbiornik.

Zbieranie wody deszczowej w zbiorniku

stacja uzdatniania wodyJego rodzaj powinien być dostosowany przede wszystkim do ilości zużywanej zazwyczaj w danym gospodarstwie wody. W przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących wodę deszczową na przykład do podlewania ogrodu doskonale sprawdzą się tańsze zbiorniki z tworzywa. Są one montowane zazwyczaj naziemnie przez co w razie potrzeby można je przenosić samodzielnie w najbardziej dogodne miejsce. Powszechne staje się ich ustawienie na przykład w pobliżu rynien przez co cała woda spływająca z dachu w czasie opadów dostawać się może do takiego zbiornika. W takiej sytuacji stosowane są przede wszystkim tanie beczki z tworzywa o małej pojemności. Oczywiście takie zbiorniki nie sprawdzą się w przypadku większego zapotrzebowania na wodę deszczową. W sytuacji gospodarstw rolnych zazwyczaj wykorzystywany jest podziemny zbiornik na deszczówkę – Kraków jest jednym z miast gdzie zakupić je można w najbardziej atrakcyjnej cenie. Zaopatrzyć się można zarówno w wersje wykonane z tworzywa jak też i z betonu.

stacja uzdatniania wodyZe względu na ogromne ilości wody wykorzystywane przez profesjonalne gospodarstwa rolne korzystanie z nich przynieść może widoczne korzyści. Pozwala to na osiągnięcie widocznych oszczędności przekraczających często kwotę 1000 złotych w skali roku. Szacowana wysokość takich oszczędności będzie jednak z roku na rok stale się zmieniać. Wszystko ze względu na fakt, że koszt zużycia wody czerpanej z instalacji wodociągowych są stale coraz większe. Woda deszczowa może być bezproblemowo stosowana do realizacji zadań takich jak pojenie zwierząt jak też podlewanie roślin. Nie powinna być jednak używana przez człowieka do celów konsumpcyjnych. Korzystanie z zasobów wody deszczowej okazują się być bardzo korzystne z kilku różnych względów. Po pierwsze umożliwia osiągnięcie widocznych korzyści jeżeli chodzi o osiągnięte oszczędności. Dodatkowo pozwala się znacznie lepiej zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami w dostępie do wody co może być związane z awarią instalacji. Z czasem rozwiązanie to stosowane jest nie tylko przez gospodarstwa rolne, ale także i przez użytkowników prywatnych czy firmy produkcyjne. W skali roku możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania.