Wybór pił w sklepach budowlanych jest naprawdę szeroki. Jednym z najczęściej wybieranych narzędzi jest piła taśmowa. Pozwala ona na wydajne cięcie, dzięki głębokiemu posuwowi, chociaż jest on ograniczony przez właściwości materiału, a także na żywotność ostrza.

Piły taśmowe dobrze zakonserwowane

piły taśmoweJeśli zdecydujemy się na przeprowadzanie prac za pomocą piły taśmowej, pamiętajmy, że duży posuw sprawia, iż kąt cięcia nie może być zbyt wielki, to może przyspieszyć prace, ale doprowadza do szybszego zużycia się ostrza. Inaczej jest w sytuacji, gdy decydujemy się na mały posuw – wówczas kąt cięcia może być większy, ale tym samym prace trwają dłużej. Na szczęście istnieją sposoby na zwiększenie żywotności ostrza. Pionowe piły taśmowe mogą być smarowane, dzięki czemu podczas cięcia nie pojawia się aż tak wysoka temperatura, która wpływała negatywnie na ostrze. Dobre smarowanie zapobiega też zatrzymywaniu się wiórów w pobliżu zębów piły, co prowadziło do niższej jakości cięcia, a większej utraty energii. Producenci pił taśmowych w instrukcjach obsługi podają zalecaną częstotliwość smarowania, dlatego wystarczy kierować się ich wskazówkami, a zapewnimy sobie wydajne cięcie przez długi czas.

piły taśmoweLaicy mogą nie wiedzieć, kiedy posuw jest optymalny. Na szczęście można to zbadać w prosty sposób. Wystarczy kierować się wyglądem powstających wiórów. Optymalny posuw sprawia, że pojawiające się wióry są zakręcone i srebrzyste. W przypadku, gdy posuw jest zbyt wolny – wióry są bardzo, bardzo cienkie. A gdy jest zbyt szybki – są ciężkie i sine. Obserwując pojawiające się odpadki możemy stwierdzić, czy pracujemy wydajnie, czy może powinniśmy coś zmienić. Za pomocą piły taśmowej można ciąć różne materiały – w przypadku stali sprawdza się znakomicie i chodzi tutaj zarówno o stal niskostopową, jak i stopową, narzędziową oraz nierdzewną. Piła taśmowa może być stosowana także do obróbki aluminium, a nawet brązu czy też miedzi. Jeśli dopiero stoimy przed wyborem piły taśmowej, warto poradzić się doradców, którzy pracują w każdym sklepie budowlanym. Przedstawiając im nasze oczekiwania – to, jaką powierzchnię chcemy obrabiać, oraz to, jakiej żywotności ostrza oraz czasu cięcia oczekujemy, z pewnością sprawimy, że profesjonalista bez problemu będzie mógł nam właściwie doradzić.

Korzystając ze wskazówek pochodzących od osób doświadczonych, będziemy mogli zapewnić sobie wydajną pracę piłą taśmową, a przecież na tym najbardziej nam zależy. Warto więc skierować się do odpowiednich osób, u których możemy uzyskać wsparcie, które nam pomoże.