Kupując buty w jakich chodzimy na co dzień kierujemy się ich wyglądem, ceną, tym czy dobrze się w nich czujemy. Często są one uzupełnieniem stylizacji, a użytkowane przez cały dzień muszą zapewniać nam komfort i wygodę. Jednak w przypadku obuwia roboczego wymagania są inne.

Najważniejsze cechy butów roboczych

Buty roboczeOczywiście, takie buty również muszą być wygodne, a nowoczesne wzornictwo sprawia, że wyglądają one coraz estetyczniej. Jednak jest szereg czynników o wiele ważniejszych, głównie jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Pierwsza kwestia to trwałość i sztywność obuwia. Buty powinny być mocne i chronić stopę przed uszkodzeniem. W zależności od branży jesteśmy narażeniu na urazy mechaniczne, takie jak stłuczenia, złamania, oparzenia. Twarda powierzchnia obuwia musi przynajmniej niwelować skutki takich nieszczęśliwych wypadków. Buty ochronne nie mogą być palne, ważna jest odporność na wodę. Polecane są antypoślizgowe półbuty ochronne uvex. To znana marka produkująca różnorodne produkty ochronne, nie tylko buty. Antypoślizgowa podeszła zapewnia stabilność nawet podczas pracy na zewnątrz, w deszczu czy na oblodzonej powierzchni.

Buty roboczeSpecjalna rowkowana powierzchnia sprawdzi się nawet jeśli mamy do czynienia z olejami, benzyną, czy innymi śliskimi substancjami. Ich wyciek oznacza, że doszło do awarii, którą jak najszybciej trzeba usunąć. Przy łatwopalnych substancjach łatwo o pożar. Na szczęście buty Uvex czy innych znanych marek pozwolą nam dokonywać tych prac bez obaw o poparzenie czy przewrócenie się na śliskiej nawierzchni. Buty robocze powinny być również wygodne w noszeniu. Miękka, przewiewna wyściółka wchłaniająca pot, lekka konstrukcja i mocne sznurowanie to podstawa. Przy ciężkiej pracy przez cały dzień niewygodne buty przyczyniałyby się do bólu stóp, otarć i powstawania odcisków. Nowoczesne obuwie jest dobre nawet dla alergików, np. nie posiada metalowych podnosków, czy ma bawełnianą wyściółkę. Rzepy czy zatrzaski są rzadko używane i tylko w butach do lekkich prac. Grube sznurówki pozwalają na zawiązanie butów tak ciasno, żeby było wygodnie osobie je noszącej. Rzepy też dają możliwość regulacji, ale łatwo się odpinają.

Kończąc rozważania, buty ochronne to ważny element bezpieczeństwa pracownika na budowie, w fabryce, czy w stolarni. Obuwie powinno być przyjemne w noszeniu, dawać stabilność nawet na śliskiej powierzchni, jak również zabezpieczać przed różnorodnymi urazami. Dobrej jakości buty nie są najtańsze, ale to produkt, w który warto zainwestować by czuć się pewnie i bezpiecznie w pracy.