Podlewanie jest podstawową czynnością pielęgnacyjną, którą musimy codziennie wykonywać w ogrodach, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju. W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi żyje w pędzie, odpoczynek po pracy, w ogrodzie, jest dla wielu osób prawdziwą przyjemnością. Niektórzy wolą jedynie oddawać się relaksowi i nie mają zupełnie siły na to, aby jeszcze tracić energię na pielęgnowanie ogrodu.

Dobór zraszaczy do ogrodu

rozbudowane systemy nawadnianiaTymczasem jeśli chcemy, żeby wyglądał on atrakcyjnie, jest to konieczne. Na szczęście oprócz podlewania trawy wężem, istnieją rozbudowane systemy nawadniania w Warszawie, które działają automatycznie. Oczywiście aby cały teren działki został podlany, należy odpowiednio rozmieścić zraszacze, aby woda docierała nawet w najbardziej odległe czy ukryte miejsca. Przed pójściem do sklepu i zakupem zraszaczy, powinniśmy więc najpierw dobrze się do tego przygotować – po pierwsze, należy wykonać na papierze plan działki – dzięki temu będziemy mogli zaznaczyć, w których miejscach zraszacze sprawdzą się najlepiej. Określimy ich zasięg i dowiemy się, czy pomiędzy nimi nie będą potrzebne jeszcze dodatkowe urządzenia.

rozbudowane systemy nawadnianiaMożemy kierować się wskazówkami producentów. Na przykład, uważają oni, że na działce w kształcie prostokąta, najlepiej sprawdzają się zraszacze wynurzalne wahadłowe. Z kolei jeżeli mamy jakiś nieregularny kształt działki, wówczas warto postawić na zraszacze dookolne – w takiej sytuacji najpierw umieszczamy zraszacze w narożnikach i – jeśli ich zasięg nie jest duży i nie sięga na całą powierzchnię, wtedy musimy dodać zraszacze po bokach. Jeśli to nadal za mało – wówczas dodatkowy zraszacz ląduje na środku działki. Warto pamiętać o tym, że silny wiatr może mieć wpływ na rozpraszanie się strumienia wody, która wtedy zamiast nawodnić nasz trawnik, „poleci” do sąsiada czy za płot. Jeżeli jakiś nasz teren jest narażony na działanie silnego wiatru, gdyż nie jest osłonięty z żadnej strony, wtedy lepiej zachować mniejszy rozstaw zraszaczy, co nieco zapobiegnie rozpraszaniu się wody.

Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy będziemy potrafili odpowiednio rozmieścić zraszacze z automatycznego systemu nawadniania, wówczas lepiej poradzić się specjalistów – sklepy, które sprzedają takie urządzenia, z pewnością dysponują doradcami mogącymi udzielić nam niezbędnych wskazówek lub nawet takich, którzy zaprojektują dla nas indywidualny plan rozmieszczenia zraszaczy. Z pewnością dzięki automatycznemu systemowi nawadniania, oszczędzimy swój czas, nie musząc tracić go na codzienne podlewanie roślin.